Erasmus+ Czechy

Erasmus+ Czechy

Erasmus + Europejskie inspiracje u białostockich fryzjerów

W niedzielę, 22 maja 2022r., rozpoczęła się przygoda uczniów klasy 3 i 4 z inspiracjami europejskimi w programie Erasmus+. Wyruszyliśmy pociągiem z Białegostoku, z małą przesiadką w Warszawie, aż do stolicy czeskiego kraju Morawsko-Śląskiego: Ostrawy.

Spędziliśmy tam 4 tygodnie doszlifowując nasze umiejętności fryzjerskie w czeskich

prestiżowych salonach:

  • Klier,
  • REALcutz,
  • Kadeřnictví Alšák,
  • Daperhair.

Nasi uczniowie między innymi ćwiczyli nad różnymi technikami i sposobami uczesań, strzyżeń czy koloryzacji. Pracowali zarówno z paniami, panami, a także dziećmi. Podczas pobytu w Czechach nie tylko odbywaliśmy praktyki, ale również poznaliśmy

trochę czeską kulturę i tradycję oraz zwiedziliśmy sporo ciekawych miejsc. Głównie spędzaliśmy czas w Ostrawie, więc tu zobaczyliśmy najwięcej. Odwiedziliśmy między innymi przepiękny ogród Zoologiczno-botaniczny, doświadczyliśmy typowego dnia górnika w emerytowanej już kopalni důl Michał, zwiedziliśmy rynek starego miasta oraz obejrzeliśmy górską okolicę, spoglądając z wieży widokowej nad ostrawskim ratuszem – to stąd zobaczyliśmy na przykład (choć niestety z daleka) szczyt Łysej Góry, czy przepływające przez miasto dwie rzeki: Opawę i Ostrawicę, które finalnie kończą swój bieg w naszej polskiej Odrze. Nasz wolny czas staraliśmy się spędzać tak aktywnie jak mogliśmy, między innymi udało nam się popływać w Vodni Areal, pościgać na gokartach (tak, Tomek był 3. – Basia i Ola nie mają sobie równych), czy nabawić się zakwasów na Laser Tag (tu już na szczęście Tomkowi udało się wygrać). Ale byliśmy nie tylko w Ostrawie! Podczas naszych weekendowych wypadów udało nam się również odwiedzić dwa największe miasta Republiki Czeskiej oraz jedną z najnowszych atrakcji turystycznych – Sky Bridge 721. Zaczęliśmy od Brna, gdzie zobaczyliśmy takie zabytki jak gotycką katedrę św. Piotra i Pawła, rynek główny (w tym Dom Pod Czterema Gburam, zegar astralny, pomniki cnót Berneńskich, Pałac Szawnza) oraz Stary Ratusz, w którym znaleźliśmy brneńskiego smoka! Zajechaliśmy też do muzeum interaktywnego Vita! – taką mniejszą wersję muzeum Kopernika.

Kolejnym miastem, które mogliśmy obejrzeć to oczywiście Praga – stolica Czech. Tu zobaczyliśmy wszystko Karola – most, uniwersytet, plac… Widzieliśmy też Zamek na Hradczanach i jego przedmurze, budynek Muzeum Narodowego i Muzeum Królewskiego, ścianę Lenona, stary rynek praski i przespacerowaliśmy się wzdłuż spokojnej Wełtawy. Jednym z najciekawszych miejsc, które odwiedziliśmy były góry w Dolní Morava w masywie Śnieżnika. To tam (po kilkugodzinnym wczołgiwaniu się na szczyt) udało się nam przejść najnowszą atrakcją tego miejsca – najdłuższym pieszym mostem na świecie. Most ten jest zawieszony na wysokości 95m i ma 721m długości. Mimo że wejście wymaga odrobiny odwagi, widoki z niego są naprawdę warte uwagi. Ponieważ nadal brakowało nam wysokości wybraliśmy się na niedaleką Ścieżkę w Chmurach – wieżę i taras widokowy, z których raz jeszcze mogliśmy obejrzeć ten przepiękny masyw górski, a nawet podejrzeć odrobinę Polski!

Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w programie, wraz z oceną przebiegu praktyk. Po 26 dniach spędzonych w Czechach, 18 czerwca, trochę niechętnie, a trochę już stęsknieni, wróciliśmy z naszej przygody życia z powrotem do Białegostoku.